روز جهانی پست

امروزه با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن کسب و کار های اینترنتی، تعداد درخواست ها و خرید ها، روز به روز در حال افزایش می باشد و این وسایل، توسط شرکت پست، ارسال می شود. به دلیل ارتباط تنگاتنگ پست و مردم، روز 9 اکتبر مصادف با 18 مهر روز جهانی پست نام گذاری شده است. بسیاری از مردم در طول روز با پست و مرسولات پستی سر و کار دارند. با ایجاد اداره پست، در بسیاری از کار های ارسال، صرفه جویی در وقت و هزینه شده است. حال نگاهی به این روز می اندازیم.

روز جهانی پست

نمایی از صندوق های پستی

در سال 1969، روز 9 اکتبر مصادف با 18 مهر، روز جهانی پست نام گذاری شد. دلیل نامگذاری این روز، سالروز تأسیس اتحادیه جهانی پست می باشد.

اتحادیه جهانی پست

این اتحادیه از 4 بخش تشکیل شده است:

کنگره که رکن اصلی اتحادیه جهانی پست می باشد و هر 4 سال یکبار تمام دولت های عضو اتحادیه، در کنگره جمع می شوند و درباره ی آینده ی این اتحادیه، تصمیمات جدید اخذ می نمایند.

شورای اجرایی از 40 کشور تشکیل شده و سالی 1 بار در محل اتحادیه، جلسه تشکیل می دهند. وظیفه ی شورای اجرایی، نظارت بر اجرای قوانین و مصوبات کنگره می باشد.

شورای بهره برداری پستی از 40 دولت تشکیل شده و سالی 1 بار، تشکیل جلسه می دهند و مسئول بررسی مسائل فنی، اقتصادی و تجاری مرتبط با پست می باشد.

دفتر بین المللی در برن سوئیس واقع شده است. در این دفتر، 250 کارمند از 50 کشور جهان در حال فعالیت می باشند. وظیفه ی دفتر بین المللی، ارتقا دهنده ی همکاری های فنی بین ادارات پست و ایفا کننده ی نقش نهاد ارتباطی و مشورتی می باشد.

لوگوی پست جمهوری اسلامی ایران

اهداف اتحادیه جهانی پست

  • نقش رابط و میانجی گر در بین اعضا
  • کمک و مشاوره ی فنی به کشور های عضو اتحادیه
  • تصویب قوانین مناسب برای تبادلات پستی
  • سازماندهی خدمات پستی

قدمت پست در ایران

فعالیت های مربوط به پست و ارسال مرسوله در ایران، دارای قدمتی سه هزار ساله می باشد. از دیرباز ناصرالدین شاه در سال 1297، دستور تبدیل شدن موسسه پست به وزارت را داد که اداره ی آن به امین الملک واگذار شد. پس از این اقدام، فعالیت های پستی مربوط به کشور های استعمارگر، منحل شد و پیک های پستی ایران، با سرعت مناسب و دقت کافی تشکیل شدند.

چه اقداماتی در روز جهانی پست انجام می شود؟

اتحادیه پستی جهانی، به مناسبت روز جهانی پست، اقدامات را انجام می دهند تا از کارمندان نمونه تقدیر به عمل بیاید و روز جهانی پست را به مردم جهان معرفی نماید. برخی از اقدامات این اتحادیه در روز جهانی پست عبارت است از:

  • انتشار پیام دبیرکل اتحادیه و سخنرانی درباره این روز
  • انتشار تمبر های ویژه و پاکت های مهر روز
  • ارائه کارت پستال های ویژه روز جهانی پست
  • نصب پوستر در اماکن عمومی
  • تجلیل از کارمندان پستی و اهدای جوایز به آن ها
روز جهانی پست مصادف با 9 اکتبر می باشد
پست بار ، جدیدترین و مدرن ترین روش ارسال مرسوله

بسیاری از افراد با توجه به حیطه فعالیت شغلی خود، کالاهای مختلفی را به مکان های دور و نزدیک ارسال می کنند. در گذشته جا به جایی کالا به صورت سنتی توسط اشخاص صورت می گرفت اما با روی کار آمدن شرکت های حمل و نقل مرسوله، امر انتقال کالا به سهولت انجام می گیرد.ارسال کالا از طریق پست بار (پیشنهادی)

سامانه پست بار در زمینه حمل بار سریع و ارزان با سامانه پستی فعالیت دارند که ثبت و سفارش آنلاین از درب تا درب با کمترین هزینه و صرفه جویی در زمان صورت می پذیرد. این مجموعه حمل و نقل کالا دارای خدمات متنوعی می باشند که با مراجعه به مگ پست بار میتوانید با این خدمات آشنا شوید

روز جهانی چست
بهترین روش های پست

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *