پست بین الملل ؛ محدودیت ها و ممنوعیت ها

شاید برای شماهم پیش آمده باشد که بخواهید بسته ای را به خارج از کشور ارسال کنید یا بالعکس بسته ای را از خارج از کشور دریافت کنید. این فرآیند همیشه با سوالات و شبهات زیادی روبه رو بوده، تا جایی که شاید بسیاری از افراد بدون مطالعه در این زمینه منصرف شده باشند. در این مقاله سعی داریم به بخشی از سوالات پر تکرار درباره‌ی پست بین الملل پاسخ دهیم.

پست بین الملل

محموله پستی ورودی و خروجی و سوالات متداول مرتبط با آن

آیا ارسال کالا از طریق پست به خارج از کشور مجاز می باشد؟

ارسال کالا از طریق پست با حفظ جنبه غیر تجاری به استثنای کالایی که شرعا یا قانونا ممنوع است، بلامانع است. منظور از حفظ جنبه غیر تجاری این است که اگر شما کسب و کاری دارید و قصد صادرات محصولتان به خارج از کشور را دارید، باید از مبادی رسمی گمرکی انجام دهید.

آیا خرید اینترنتی کتاب ازسایت های خارجی ممکن است؟

ورود کتاب در زمینه های علمی و فنی با موافقت وزارت علوم و در زمینه پزشکی با موافقت وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران و در سایر موارد با موافقت وزارت ارشاد مانعی ندارد و پس از ورود کالا و ارائه مجوزهای فوق حسب مورد و پرداخت حقوق ورودی مربوط به میزان ۴ % ارزش ترخیص آن بلا مانع است .

کالاهایی که نمی توان از طریق پست به خارج از کشور ارسال نمود،‌ چه چیزهایی می باشند ؟

 • اشیای عتیقه شامل : تابلو های نقاشی قدیم ، آثار هنری اصیل ، کتب خطی ، انواع سکه و جواهرات که خروج آن ها از کشور ممنوع می باشد
 • اسلحه و مواد منفجره
 • مواد مخدر و اعتیاد آور
 • وسایل قمار
 • مشروبات الکلی
 • تمبرهایی که قبل از انقلاب اسلامی منتشر شده است
 • کالا های یارانه ای مانند : قند و شکر و روغن

آیا می توان فرش دستباف به خارج از کشور ارسال کرد ( ارسال محموله پستی از طریق پست ) ؟

در حد صنایع دستی به صورت پشتی، دیوارکوب و اندازه های کوچک بلامانع است .

چه مقدار کالا می توان از طریق پست به کشور وارد کرد ؟

ورود کالای خارجی تا سقف ۵۰ دلار با حفظ جنبه غیرتجاری از پرداخت عوارض معاف می باشد.

تا چه میزان می توان طلا و نقره را از طریق پست به خارج از کشور ارسال نمود ؟

خروج طلا تا وزن هفت گرم ۷ گرم و نقره تا ۵۰ گرم بلامانع می باشد.

آیا ورود دارو به کشور از طریق پست مجاز می باشد ؟

محموله پستی دارویی در حد مصرف شخصی با حفظ جنبه غیرتجاری مجاز می باشد .همچنین مایعات جزو ممنوعات پستی می‌باشند.

آیا می توان  کفش یا کالای ورزشی را پست کرد ؟

چنان چه کالا در حد نمونه باشد، از طریق گمرک جمهوری اسلامی ایران امانات پستی امکان پذیر است. در صورتی که کالا در حد تجاری باشد، باید صاحب کالا با کسب شرایط بازرگانی از طریق گمرکات مجاز دیگر اقدام نماید.

اگر مرسوله ای را از خارج وارد کشور نمایند، تا چه سقفی باید گمرکی پرداخت شود؟

چنان چه ارزش مرسوله پستی تا سقف پنجاه دلار باشد، طبق ماده ۳۹ قانون مقررات صادرات و واردات از پرداخت حقوق و عوارض معاف بوده، اگر ارزش کالا بالای پنجاه دلار باشد و چنان چه جنبه تجاری نداشته باشد طبق رعایت مقررات صادرات و واردات با اخذ حقوق و عوارض قابل ترخیص خواهد بود


چه کالاهایی را از طریق پست می توان وارد کرد؟

از طریق پست می توان کالاهایی را که ورود آن ها شرعاً یا قانوناً ممنوع نباشد و جنبه تجاری پیدا نکند تا پنجاه هزار ریال به نام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی، بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز های مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات وارد و ترخیص نمود.

آیا کالای خارجی را نیز می توان از طریق پست به خارج از کشور ارسال نمود؟

صدور کالای خارجی از طریق پست تا سقف حداکثر ۸۰ دلار و به شرط غیرتجاری بودن برای هر نفر مجاز خواهد بود.

نحوه صدور کالا از طریق پست چگونه است؟

ارسال محموله پستی از طریق پست به شرط غیرتجاری بودن به هر میزان از لحاظ قیمت مجاز است. مشروط به اینکه کالا از نوع ممنوع الصدور نباشد، و ایرانی باشد و خارجی فقط ۸۰ دلار می باشد.

به چه میزان و چه نوع کالاهایی را می توان از طریق پست به خارج از کشور فرستاد؟

ارسال کالا از طریق پست با حفظ جنبه غیرتجاری به استثنای کالاهایی که شرعأ یا قانوناً ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز صدور به هر میزان از لحاظ قیمت با رعایت مقررات صادرات و واردات مجاز است.

شرایط ورود کالا از طریق پست چیست؟

ورود کالا از طریق پست مشروط به آن که جنبه تجاری نداشته باشد و از نوع ممنوع الورود شرعی و قانونی نیز نباشد تا سقف حداکثر ۵۰ دلار به نام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی،‌ بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات بلامانع است.

شرایط ورود دارو به صورت پستی چگونه است؟

در صورتی که داخل مرسولات وارداتی، دارو یا اشیاء گرانقیمت باشد، این نوع محصولات در گمرگ نگه داشته می‌شوند و داروها پس از تائید معاونت غذا و دارو در صورتی که مجاز باشد به مقصد تحویل داده می‌شود.

مقررات صدور و ورود كالا

صدور كالا از طريق پست

ارسال كالا از طريق پست با حفظ جنبه غيرتجاری به استثنای كالاهايی كه شرعاً يا قانوناً ممنوع الصدور هستند بدون مطالبه كارت بازرگانی و مجوز صدور به هر ميزان از لحاظ قيمت با رعايت ساير مقررات مجاز است. چنانچه خروجی برخی كالاها از اين طريق به صورت يك جريان تجاری درآيد وزارت بازرگانی می تواند فهرست كالاهای مذكور را برای جلوگيری از خروج آن ها به گمرك اعلام نمايد.

تبصره :

سقف ميزان كالای خارجی قابل ارسال از طريق پست حداكثر ۸۰ دلار برای هر نفر خواهد بود.

ورود كالا از طريق پست

ترخيص كالاهايی كه از طريق پست وارد می شود به استثنای اقلامی كه ورود آن ها از نظر شرعی يا قانونی ممنوع است مشروط بر آنكه جنبه تجاری پيدا نكند تا ارزش حداكثر پنجاه (۵۰) دلار به نام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمركی و سود بازرگانی، بدون مطالبه كارت بازرگانی و مجوزهای مقرر در جدول مقررات صادرات و واردات ، بلامانع است.

درصورتی كه ورود كالا از اين طريق به صورت يك جريان تجاری درآيد يا مشكلات ديگری را برای كشور ايجاد كند، وزارت بازرگانی می تواند با هماهنگی وزارت پست و تلگراف و تلفن فهرست كالاهای مذكور را برای جلوگيری از ترخيص به گمرك اعلام نمايد.

تبصره

ورود كالاهای موضوع ماده (۳۸) مقررات صادرات و واردات ( بدون انتقال ارز ) از طريق پست بین الملل نيز امكان‌پذير می باشد.

ماده ۳۸ مقررات صادرات و واردات : ( واردات قطعي كالا به صورت بدون انتقال ارز ) مجوزهای مقرر در جدول ضميمه اين آئين نامه قابل ترخيص می باشد.

 • قطعات يدكی، ابزار برشی، قالب نو يا مستعمل و نمونه كالا ( برای تحقيق و كپی برداری ) برای واحدهای توليدی، آموزشی يا تحقيقاتی همچنين نمونه دارو (فرآورده‌های دارويی، مواد اوليه و مواد جانبی) و مواد مورد نياز برای بسته‌بندی آن، تجهيزات و ملزومات پزشكی، آزمايشگاهی و بهداشتی، شير و غذای كودك، كتب و نشريات و تجهيزات آزمايشگاهی و ملزومات تحقيقات علمی برای دانشگاه‌های علوم پزشكی درصورتی كه جنبه تجاری نداشته باشد، رأساً به نام واحد توليدی يا مؤسسه آموزشی يا تحقيقاتی يا درمانی مربوط قابل ورود و ترخيص است.
 • در صورت كسر تخليه، ضايعات كالای وارداتی و مغايرت كالای وارداتي با كالای سفارش شده كه فروشنده خارجی ملزم به ارسال كالای مجانی برای جبران خسارت می گردد. كالای ارسالی با تشخيص گمرك ايران و موافقت وزارت بازرگانی قابل ورود و ترخيص است.

تبصره ۱ :

كسری محتويات محموله‌های (C.K.D) كارخانجات مونتاژ كه پس از مراحل ترخيص از گمرک معلوم می گردد، تنها با تشخيص وزارتخانه توليدی ذي‌ربط و موافقت وزارت بازرگانی قابل ترخيص خواهد بود.

تبصره ۲ :

اقلام وارداتی مورد نياز واحدهای توليدی كه پس از ترخيص از گمرك مشخص شود فاقد كيفيت مورد سفارش بوده، با تأييد وزارتخانه توليدی ذیربط و تأييد وزارت بازرگانی قابل ترخيص است.

 • در مواردی كه خريدار موفق به اخذ تخفيف از فروشنده شود با مشخص نمودن ارتباط مورد با واردات قبلی خود، واردات و ترخيص كالای ارسالی بابت تخفيف با تشخيص گمرك ايران و موافقت وزارت بازرگانی بلامانع است.
 • كاتالوگ، بروشور، تقويم، كتابچه، CD، ديسكت، نوار و ميكروفيلم حاوی مشخصات فنی و تجاری كالا، اسناد مربوط به حمل كالا، نقشه‌های فنی و نمونه‌های فاقد بهای ذاتی ( نظير تابلو منسوجات و غيره) بدون پرداخت سود بازرگانی و بدون كسب مجوزهای مقرر در جدول ضميمه اين آئين نامه قابل ترخيص می باشد.
 • كالاهای مورد نياز پيمانكاران و مشاوران، با تشخيص و موافقت سازمان دولتی ذیربط و موافقت وزارت بازرگانی قابل ورود و ترخيص است.
 • ورود و ترخيص موقت يا قطعی كتب و نشريات، CD، ديسكت، نوار و ميكرو فيلم حاوی مطالب علمی و فرهنگی و ساير محصولات صنعت چاپ، تكثير و كپی برداری در زمينه‌های علمی و فنی با موافقت وزارتخانه‌های “علوم، تحقيقات و فناوري” و “بهداشت، درمان و آموزش پزشكی” حسب مورد و در ساير زمينه‌ها با موافقت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بدون ارائه هيچگونه مجوز ديگری قابل انجام است.
 • اجزاء قطعات، تجهيزات و لوازم مورد نياز خط توليد واحدهای توليدی داخلی كه براساس قرارداد فروش از طرف فروشندگان خارجی به صورت رايگان به نام واحد توليدی ارسال می گردد، به تشخيص وزارتخانه توليدی ذیربط و موافقت وزارت بازرگانی قابل ترخيص خواهد بود.
 • اجزاء قطعات و لوازم مورد نياز برای تعمير و نگهداری و خدمات پس از فروش دستگاه‌های خارجی موجود در داخل كشور توسط نمايندگی های مجاز، با كسب مجوزهای لازم قابل ترخيص می باشد.

شرایط ارسال کالا از طریق پست بین الملل

ارسال نمونه کالا ( ماده ۳۴ قانون مقررات صادرات و واردات )

ارسال کالا اعم از ساخت داخل یا خارج به عنوان نمونه تجاری یا برای آزمایش تجزیه و یا تعمیر در صورتی که حجم تجاری نداشته و از انواع کالاهای ممنوع الصدور شرعی یا قانونی نبوده و از نوع عتیقه نیز نباشد و به صورت یک جریان در نیاید، بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوز صدور بلامانع است و مازاد بر آن با کسب مجوزهای لازم و رعایت مقررات مربوط میسر خواهد بود.

خدمات قابل ارائه در گمرک امانات پستی

الف )‌‌ واردات

 • هدیه و سوغات در قالب ماده ۳۹ آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات
 • کالای همراه مسافر
 • واردات قطعی در قالب ماده ۳۸ قانون مقررات صادرات و واردات

ب) صادرات

 • ارسال نمونه در قالب ماده ۳۴ آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات
 • ارسال مرسولات پستی به خارج از کشور در قالب ماده ۳۷ آیین نامه اجرایی مقررات صادرات و واردات
 • صادرات موقت
 • صادرات قطعی
 • ترانزیت
 • مبدا و مقصد کارنه تیر

مدارک مورد نیاز جهت ترخیص کالای تجاری

 • قبض انبار ( اعلامیه پستی )
 • فاکتور
 • گواهی مبداء
 • کارت بازرگانی
 • پروانه تولیدی ( جهت واحدهای تولیدی و استفاده از مزایای بند یک ماده ۳۸ )
 • مجوز ورود ( ثبت سفارش ) حسب مورد
 • وکالتنامه ( حسب مورد )
 • معرفی نامه ( حسب مورد )
 • کارت حق العملکاری + کارت بازرگانی حق العملکار ( برحسب مورد )
 • سایر مجوزهای مورد نیاز ( استاندارد، مخابرات، ارشاد، تجهیزات پزشکی و دامپزشکی، انرژی اتمی، قرنطینه نباتی حسب مورد )
 • تاییدیه اسناد توسط بانک ( حسب مورد )
 • ارائه حواله ارزی بانک مربوطه

ارائه پروانه صادراتی معتبر جهت استفاده از مزایای واردات در مقابل صادرات

مدارک مورد نیازجهت ارسال کالا

به منظور ارسال کالا به خارج از کشور ارائه یکی از مدارک ذیل الزامی است :

 • اصل شناسنامه شخص فرستنده

 • اصل گذرنامه معتبر شخص فرستنده
 • اصل کارت ملی شخص فرستنده
 • ارائه مدارک شرکت از قبیل کارت بازرگانی پروانه تولید (حسب مورد ) روزنامه رسمی تاسیس شرکت حسب مورد برای ارسال کالا در قالب ماده ۳۴ قانون مقررات صادرات و واردات

مقررات گمرکی مربوط به ورود کالاهای مسافران و ایرانیان مقیم خارج از کشور

الف ) ماده ۵۸ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی :

به استناد ماده ۵۸ آیین نامه اجرایی قانون امور گمرکی اسباب سفر و اشیاء شخصی مسافر در موقع حرکت خود از مبداء به عنوان بار برای حمل به موسسات حمل و نقل ( نظیر پست ) تسلیم ولو اینکه یک ماه قبل یا یک ماه بعد از ورود مسافر وارد شود، اسباب سفر و اشیا شخصی همراه مسافر محسوب می گردد و ترخیص آن با ارائه گذرنامه مسافر انجام خواهد شد.

ب) بند ۶ ماده ۳۷قانون امور گمرکی :

ایرانیان مقیم خارج از کشور که حداقل یک سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند و اقامت شش ماه آخر آنان متوالی بوده باشد. به هنگام بازگشت به کشور می توانند کلیه لوازم مستعمل خود را به جز خودرو و موتورسیکلت به کشور وارد و با معافیت از حقوق گمرکی و سود بازرگانی ترخیص نمایند.

به شرط آنکه وسایل مورد نظر حداقل یک ماه قبل از ورود و تا ۹ ماه پس از ورود صاحب کالا به کشور، به یکی از گمرکات رسیده باشد و صاحب کالا در پنج سال گذشته از چنین معافیتی استفاده نکرده باشد.

تبصره ۱ :

ماموران دولتی که برای ماموریت یکساله یا بیشتر به خارج اعزام می شوند در صورتی که قبل از پایان ماموریت و توقف یکساله از خارج احضار شوند مشمول شرط یکسال توقف مذکور در بند فوق نخواهد بود .

تبصره ۲ :

منظور از اشیاء و لوازم شخصی مذکور در این قانون اشیایی است که عرفا فقط مورد استفاده صاحب آن قرار گیرد و منظور از لوازم خانه اشیایی است که عرفا مورد استفاده خانواده صاحب آن اشیاء هنگام اقامت در یک محل  باشد.

نحوه ارسال کالاهای خاص

نحوه ارسال کالاهای خاص به شرح ذیل می باشد :

 • ارسال فرش دستباف حداکثر ۵۰ تخته در ماه به دفعات با رعایت دیگر مقررات توسط اشخاص حقیقی و حقوقی بدون تخصیص هر گونه مزایای صادراتی بلامانع است
 • دارو به میزان تعیین شده از طرف وزارت بهداشت :
 • قرص و کپسول (۳بسته)
 • آمپول ،ویال (۱۰ عدد)
 • شربت، سوسپانسیون (۵عدد)
 • کرم، پماد، ژل (۵عدد)
 • قطره (۵عدد)
 • سنگ های نیمه گرانبها از قبیل فیروزه و عقیق در حد متعارف
 • زیور آلات ساخته شده از نقره در صورتی که قدیمی و عتیقه نباشد و در حد متعارف و ظروف نقره در صورتی که قدیمی و عتیقه نباشد حداکثر سیصد گرم
 • زیور آلات ساخته شده از طلا  بدون نگین به میزان پنج گرم
 • پول رایج کشور حداکثر پنجاه هزار ریال، اسکناس و ارز تا یکصد دلار و معادل آن
 • آثار صوتی و تصویری و رایانه ای شامل نوار کاست، نوار DVD-CD-VHS غیر ( آثار غیر حرفه ای و تک نسخه ای ) غیر تجاری
 • کتاب و مطبوعات (غیر از کتب خطی قدیمی و چاپ سنگی )
 • کلیه سازها و ادوات موسیقی ساخت داخل که جنبه هدیه و مصرف شخصی داشته باشد
 • تمبرهای یادبود و کلیه تمبرهای جاری که توسط پست جمهوری اسلامی ایران منتشر شده باشد بدون اعمال محدودیت مقداری (تا سقف تجاری )
 • سیگار ( ایرانی یا خارجی ) حداکثر دو بسته ۱۰تایی ( دو باکس )

هدیه و سوغات

ماده ۳۹ قانون مقررات صادرات و واردات ورود کالا از طریق پست :
ترخیص کالا هایی که از طریق پست وارد می شود به استثنای اقلامی که ورود آن ها از نظر شرعی یا قانونی ممنوع است مشروط بر آنکه جنبه تجاری پیدا نکند تا ارزش حداکثر پنجاه دلار به نام هر نفر بدون پرداخت حقوق گمرکی و سود بازرگانی بدون مطالبه کارت بازرگانی و مجوزهای مقرر درجدول مقررات صادرات و واردات بلامانع است.
در صورتی که ورود کالا  از این طریق به صورت یک جریان تجاری درآید یا مشکلات دیگری را برای کشور ایجاد کند، وزارت بازرگانی می تواند با هماهنگی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات فهرست کالاهای مذکور را برای جلوگیری از ترخیص به گمرک اعلام نماید.

تبصره :

ورود کالاهای موضوع ماده ۳۸ ( بدون انتقال ارز ) از طریق پست نیز امکان پذیر می باشد.

واردات قطعی

 • واردات بدون انتقال ارز
 • واردات در مقابل صادرات
 • گشایش اعتباری

بند یک ماده ۳۸قانون مقررات صادرات و واردات :

قطعات یدکی، ابزار برشی، قالب نو یا مستعمل و نمونه کالا (برای تخقیق و کپی برداری) برای واحدهای تولیدی، آموزشی یا تحقیقاتی همچنین نمونه دارو (فراورده های دارویی مواد اولیه ومواد جانبی ) و مواد مورد نیاز برای بسته بندی آن، تجهیزات و ملزومات تحقیقات علمی برای دانشگاه های علوم پزشکی، آزمایشگاهی و بهداشتی، شیر و غذای کودک، کتب و نشریات و تجهیزات آزمایشگاهی و ملزومات تحقیقات علمی برای دانشگاه های علوم پزشکی، در صورتی که جنبه تجاری نداشته باشد، راسا به نام واحد تولیدی یا مو سسه آموزشی یا تحقیقاتی یا درمانی مربوط قابل ورود و ترخیص است.

4 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *