کدپستی چیست؟

7 7,293
 هر چیزی یک نام و نشانی دارد. همه ما دارای نام و نام خانوادگی هستیم و منازل همه ما دارای یک آدرس است. در تمامی خانه های ما شماره تلفنی وجود دارد. تلفن های همراه ما هم یک شماره ای دارد. همان طور که می بینید اطراف ما تعداد زیادی عدد و رقم و نشانی وجود دارد که کدپستی یکی از آنها است.

کدپستی چیست؟

 کدپستی یک آدرسی است که از 10 رقم عدد تشکیل شده است و کاربردهای فراوانی دارد. کاربرد اصلی آن برای ارسال نامه ها و یا بسته هایی پستی است که توسط شرکت پست ارسال می گردند.معمولا  پنج رقم اول کدهای پستی نشانگر مشخصه شهر مقصد و یا  نشانگر گشت کدپستی هستند اما پنج رقم دوم کدهای پستی مشخصه مکانی مقصد و یا کد توزیع را بیان می‌کنند.

کد پستی چیست ؟
کد پستی

تعیین کردن کدپستی

 مشخص کردن کد های پستی از یک قاعده خاصی پیروی می‌کند یعنی برای این که به یک مکانی کدپستی اختصاص یافته شود باید یک سری از قوانین را رعایت کرد تا  آن کد یک کد معتبر پستی شناخته شود یکی از مسائلی که در تعیین کردن کد های پستی باید رعایت شود این است که در 5 رقم اول کد ها نباید از اعداد ۰ و ٢ استفاده شود این ممنوعیت استفاده  بدون دلیل نیست و دلیل آن هم این است که عدد صفر و دو با عدد های به ترتیب ۵ و ۳ دارای تشابه ظاهری هستند به همین علت اگر از اعداد ۰ و ۲ استفاده شود ممکن است که این اعداد به اشتباه خوانده شوند و این مسئله مشکلاتی را ایجاد می کند. به همین علت است که از این اعداد استفاده نمی‌شود.

نحوه اختصاص کدهای پستی

 در حال حاضر در کل کشور ایران حدود 52 میلیون کدپستی مختلف وجود دارد که به مکان های متفاوتی اختصاص داده شده اند. برای تخصیص دادن یک کد به یک محلی خاص باید یک نهادی وارد عمل شود تا بتوانند یک کد معتبر را تخصیص دهد. در کشور ما اداره کل جغرافیایی و مکانی کشور این کار را انجام می‌ دهد. نکته قابل توجه این است که اداره کل جغرافیایی و مکانی کشور کارت تخصیص دادن کد های پستی را زیر نظر شرکت ملی پست انجام می دهد. اداره کل جغرافیایی و مکانی کشور امکانات متفاوتی را در اختیار مردم قرار می‌ دهد. این امکان ها را می تواند برای شرکت‌های دولتی و یا شرکت‌ های خصوصی به کار برد.  در موارد زیر تعدادی از خدمات اداره کل جغرافیایی و مکانی کشور برای شما عزیزان نوشته شده است.

این اداره  امکان دریافت کدپستی با استفاده از نشانی را دارد یعنی مجهز به یک سامانه است که این سامانه توانایی آن را دارد که با وارد کردن نشانه یک مکان کدپستی آن را در اختیار ما قرار دهد. اداره کل جغرافیایی و مکانی دارای یک سامانه است که به کمک آن می‌ توان از  استاندارد بودن یک کدپستی آگاه شد. نام این سامانه سانا است و کلمه سانا مخفف عبارت سامانه استعلام نشانی استاندارد ایران است یعنی می توان به کمک آنها استعلام کدپستی ده رقمی را انجام داد. این اداره دارای سامانه یکپارچه نشانی ایرانیان است که به ان سینا گفته می شود. با استفاده از سامانه گواهی کدپستی این امکان فراهم می شود که صدور گواهی کدپستی به صورت آنلاین انجام شود. اداره کل جغرافیایی و مکانی دارای یک وب سرویسی است که به کمک آن می توان با استفاده از شماره تلفن ثابت کدپستی را دریافت کرد.

استعلام کدهای پستی
استعلام کدهای پستی

این مقاله را در سایت اخبار رسمی دنبال کنید

7 نظرات
 1. محمد فلاحی می گوید

  عالییی

 2. فاطمه نعمتی می گوید

  ممنون بسیار عالی

 3. فائزه نوروزی می گوید

  عالی و مفید

 4. بهاره بناساز می گوید

  بسیار خوب و کامل

 5. fatemeh golmohamadi می گوید

  فوق العاده👏🏻

 6. بهاره عیسایی می گوید

  ممنون از مطالب خوبتون

 7. shamlu می گوید

  بسیار مفید و عالی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله خبری پست بار