معرفی دفاتر پیشخوان دولت

1 1,961
 در داخل شهر ها دفاتر زیادی وجود دارند که برای انجام بعضی کار ها به مردم کمک زیادی می کنند. یکی از این دفاتر، دفتر های پیشخوان دولت هستند که برای انجام امور الکترونیکی از آنها استفاده می شود. در ادامه مطلب با این دفاتربیشتر آشنا خواهیم شد.

معرفی دفاتر پیشخوان دولت

از دفاتر پیشخوان برای انجام کار های دولتی و عمومی استفاده می شود و آن ها متعلق به بخش خصوصی هستند. به طور کلی می‌ توان گفت  دفاتری جزء دفاتر پیشخوان به حساب می آیند که بتوانند کارهای الکترونیکی مردم را در سراسر کشور انجام دهد و یا به بیان دیگر این دفاتر برای انجام خدمات الکترونیکی در سراسر کشور تاسیس شده اند.تمامی دستگاه های اجرایی دولت در کشور باید شرایط را به گونه ای فراهم کنند که تمامی خدمات ان ها در این دفاتر انجام بپذیرد. ایجاد شدن این دفاتر دلایل بسیار زیادی دارد ولی مهم ترین دلیل ایجاد این دفاتر این است که از موازی کاری دستگاه های دولتی جلوگیری شود و یک دولت الکترونیک در دسترس مردم باشد. در حال حاضر در سراسر کشور مان حدودا 16 هزار دفاتر پیشخوان مشغول به کار هستند. از این 16 هزار دفتر تقریبا 10 هزار تای آن ها در روستا ها هستند و 6 هزار تای دیگر آن ها در شهر ها هستند.

خدمات دفاتر پیشخوان

در داخل دفتر های پیشخوان کارهای زیادی انجام می شود و با توجه به آن ساعت کاری دفاتر پیشخوان نسبتا زیاد است. در زیر تعدادی از خدماتی که در این دفاتر ارائه می شوند نوشته شده است.

 • امور بیمه‌ای در این دفاتر انجام می پذیرد.
 • امور سجلی و ثبت احوال در این دفاتر  انجام می شود.
 • فعالیت های مربوط به  گواهینامه و تخلفات رانندگی و گذرنامه در این دفاترانجام می شوند.
 • می توان در این دفاتر عملیات شارژ کارت‌ های مختلف اعتباری و کارت‌ های دانشجویی را انجام داد.
 • درون این دفاتر بلیت اتوبوس‌ های بین شهری و اتوبوس های درون شهری به فروش میرسد.
 • با مراجعه به این مکان ها می توان پرداخت الکترونیکی قبوض را انجام داد.
 • امور مربوط به اسقاط خودرو در این دفاترانجام پذیر است.
 • خدماتی که مربوط به  گمرک هستند را هم می توان در این دفاتر انجام داد.
 • کار های مربوط به پست‌ بانک و همچنین خدمات مخابراتی در این دفاتر قابل انجام است.
دفتر پیشخوان

نکات مهم در مورد دفاتر پیشخوان

برنامه ریزی هایی انجام شده است که طبق آن ها باید برای هر 20 هزار نفر یک دفتر پیشخوان وجود داشته باشد. و این دفاتر باید به طور مناسبی در سطح کشور توزیع شده باشند. در هر قسمتی از کشور این دفاتر می توانند ساعت متفاوتی داشته باشند. اما به طور کلی می توان گفت که ساعت کاری دفاتر پیشخوان برای روز‌های شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۸ تا ۱۳ و ۳۰ دقیقه و روز پنج شنبه از ساعت ۸ تا ۱۲ و ۳۰ دقیقه است.

یکی از مشکلات مربوط به این دفاتر این است که تعداد دفتر پیشخوان کارگزاری در داخل کشور کم است و کسانی که باید به این دفاتر مراجعه کنند ممکن است با مشکلاتی روبرو شوند.

البته گاهی این دفاتر مسئولیت های خود را به درستی انجام نمی دهند و اشخاصی از این دفاترشکایت می کنند. علت شکایت از دفاتر پیشخوان این است که در برخی از این دفاتراز متقاضیان پول های بسیار بیشتری از ان چه باید گرفته می شد گرفتند و این تخلف هنگامی صورت گرفته است که متقاضیان برای دریافت کد سهامداری به این دفاتر مراجعه کردند.

1 نظر
 1. بهرنگ می گوید

  مسول نظارت بر این دفاتر کیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله خبری پست بار