دانستنی هایی در مورد چاپار در ایران

0 1,189

چاپار چیست؟

چاپار كلمه اي است كه اساساً ريشه اي تركي دارند، معني لغوي اين كلمه دويدن، چهار نعل رفتن اسب، شتاب كردن، دوانيدن، و در اصلاح به معني پيك، قاصدك و يا نامه بر می‌باشد.به طور کامل‌تر مي توان گفت  به كسي كه آمادگي براي بردن نامه را داشت و در چاپارخانه سكونت داشت چاپار گفته مي شود. و در لغت نامه دهخدا به معني قاصد، نامه بر، پست، پيك گفته مي شود.

دانستنی هایی در مورد چاپار در ایران

چاپار چیست؟

در گذشته چه وظایفی بر دوش چاپار بود؟

آیا می دانید چاپار در ایران چه وظایفی را بر عهده داشت؟ در زمان قرن اوليه جهان اسلام قبل از حكومت مغولان در كشور ايران، ارتباط بين حکومت و ولایت‌ها، رويدادهاي مهم سياسي، ارسال نامه ها و پيامها، حمل و نقل محصولات دولتي، حمل و نقل كالاهاي خصوصي، رساندن مأموران دولتي و فرمان هاي حكومتي و كارهاي پستي با اين روش انجام مي شد. در زمان دولت مغول  و مانند دولت‌های جلايريان، تيموريان، آق قوينلوها و قاجاريه  با اسم اولاغ خوانده مي شد. و در زمان ايلخانان، شاهزادگان، امرا و سرداران و منصبان دولتي را ايلچيان مخصوصي داشتند. طبق قانون كه در زمان غازان تعيين شده بود هر یک از این ها وظيفه داشت كه چيزي حدود 30  فرسخ را بپيمايد و الاغ بعدي وظيفه داشت ادامه مأموریت را بدهد. در آن زمان اگر به موقع به مأموریت خود می‌رسیدند به آن‌ها نشان خوب می‌دادند در غير اين صورت اگر به موقع نمی‌رسیدند علامت خوبي به آن‌ها نمي دادند.

ویژگی های چاپار در عصر کنونی

امروزه اكثر شهرهاي ايران شرکت‌هاي را راه اندازي كرده اند. اكثر شرکت‌هاي چاپار داراي ناوگان هاي اختصاصي قابل رهگيري مي باشند که اين ناوگان ها از 42 دستگاه خودرويي مجهز مي باشد تا محصولات را با كمترين خسارت به مقصدهاي مورد نظر ارسال كنند. تمام خودروها حتي وانت بارها و كاميون ها مجهز به دستگاه هاي پيشرفته الكترونيكي هستند. اكثر اين شرکت‌هاي چاپار باكيفيت ترين بسته بندي ها را دارند مثلاً از انواع نايلون هاي حبابدار و يا بالشتك هاي هوا و يا از پاكت هاي حبابدار مقامي كه در برابر هرگونه ضربه و رطوبت مقام باشد حتي از بسته هاي چوبي هم براي ارسال كالاها از طريق هوايي كه وزن بالايي داشته باشند استفاده خواهند كرد.

مشخصه های کامل چاپار در عصر کنونی

به راحتي مي توان ادعا كرد كه بيشتر از 100 شهر در كشور عزيزمان ايران تحت پوشش مستقيم اين شرکت‌هاي چاپار قرار گرفته اند. اما آنچه که مبرهن است این می باشد که اين شرکت‌هاي اجازه ندارند كالاهايي كه فاقد برگه سبز گمركي، كالاهايي كه مجوزهاي خوراكي و بهداشتي را ندارند و همچنين كالاهايي كه خطرناك هستند را حمل كنند. و معيار و اساس محاسبه هزينه هاي اين شرکت‌ها بر اساس وزن محصول مي باشد، حتي مي تواند بر اساس تعداد و نوع محصول ارسالي راه حلي مناسبي براي حساب كردن تعرفه آن تعيين كند. و در طول روز مي تواند تمام خدمات خود را براي مشتريان عزيز ارائه كند البته در روزهاي شنبه تا چهارشنبه تا ساعت 12 و در روزهاي پنج شنبه تا ساعت 11 ارسال سفارش ها را انجام داده و تمامي محصولات را بيمه خواهند كرد. و براي اينكه مشتريان عزيز از وضعيت بسته هاي خود آگاهي داشته باشند مي تواند كد 14 رقمي كه همان شماره بارنامه مي باشد در قسمت كد رهگيري از وضعيت بسته هاي ارسالي خود باخبر شوند. 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مجله خبری پست بار