ورود و خروج طلا، ارز و کالا به صورت غیر تجاری

مسافرانی که قصد ورود به ایران را دارند، چه ایرانی و چه غیر ایرانی، علاوه بر لوازم شخصی خود که شامل تعرفه های گمرکی نمی‌شود، می‌توانند اقلامی نو را نیز به همراه خود وارد کنند، مشروط بر آنکه ارزش کالا بیش از 80 دلار نباشد و جنبه تجاری نیز نداشته باشد ، همچنین ورود و خروج کالاهای حجیم از قبیل یخچال و یخچال فریزر، کولرگازی، جاروبرقی، تلویزیون، لباسشویی، ظرفشویی، اجاق گاز،رادیو ضبط غیر پرتابل نیز شامل این معافیت گمرکی نخواهد شد.

ورود و خروج

شرایط کالای همراه مسافر

محموله هایی که توسط مسافرین وارد یا خارج می‌شوند، می‌بایستی که شخصی بودنشان محرز شود. چرا که در غیر این صورت و شائبه‌ی فعالیت تجاری، داشتن کارت بازرگانی ، مجوز ثبت سفارش وزارت بازرگانی و اخذ مجوز از سایر وزارت خانه ها و سازمان ها، بسته به نوع کالا لازم و ضروری خواهد بود.

مطابق با مصوبات قانونی ، میزان حقوق ورودی برای پوشاک به میزان 75درصد ارزش تعیین گردیده که با عنایت به ماده 138آئین نامه اجرایی قانون امور گمرکی در خصوص کالای مازاد بر معافیت با احتساب سود مضاعف خواهد بود(146%برای مسافر خواهد بود)

مبالغ دریافتی بابت اضافه بار هیچ ارتباطی به گمرک نداشته و صرفا وابسته به مقررات داخلی شرکت های حمل و نقلی است. شرکت های مذکور بین 20 تا 30 کیلوگرم دارای معافیت وزنی هستند و ملاک ارزیابی در گمرک ارزش کالا است. همچنین باید توجه داشت که مقررات اضافه بار متناسب با کشور های مقصد و مبداء متفاوت خواهد بود.

شرایط ورود و خروج ارز

هر مسافر به هنگام خروج می‌تواند نهایتا 5000 دلار یا معادل آن از ارزهای دیگر را با خود همراه داشته باشد. ورود بیش از مبلغ مذکور مستلزم تنظیم اظهار نامه ارزی است. در زمان خروج نیز ، ارز بیش از پنج هزار دلار، منوط به ارائه اظهار نامه ارزی ویا اعلامیه بانک مربوط توسط مسافر خواهد بود.

ورود ارز خارجی به کشور به هر میزان مجاز است . چنانچه مسافر بخواهد مقداری از آن را با خود خارج نماید لازم است در بدو ورود با مراجعه به بانک قبل از گیت بازرسی گذرنامه ، اظهارنامه ورود ارز تنظیم نماید ، ورود پول ایرانی به میزان 5 میلیون ریال برای هر فرد مجاز است .

ورود و خروج طلا و جواهرات

ورود زیور آلات طلای همراه با مسافرین از قبیل گردنبند ، دستبند ، گوشواره ، انگشتر ،النگو ،ساعت وغیره در حد متعارف وبرای مصارف شخصی بصورت واحد از هرکدام یک عدد ودر مورد گوشواره یک جفت والنگوو شش عدد مجاز بوده ومازاد بر آن منوط به کسب اجازه  قبلی از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود.

خروج زیورآلات شخصی همراه مسافر تا میزان یکصدو پنجاه گرم از انواع مصنوعات طلا مجاز خواهد،چنانچه زیورآلات مورد بحث مزین به سنگهای گرانبها از قبیل الماس ، زمرد وبرلیان باشد نبایستی وزن نگین مصوب به آنها از اجزاری قیراط (کمتر از یک قیراط )تجاوز نماید.

فریت بار

چنانچه مسافر به دلایل مختلف نتوانست کالای همراه خود را وارد نماید ازیک ماه قبل از سفر می تواند آنرا بارنامه و تا یک ماه بعد از ورود می تواند آنرا با در دست داشتن گذرنامه ، اسناد حمل ، قبض انبار و انجامتشریفات گمرکی ترخیص نماید. فرستنده و گیرنده در بارنامه باید به نام خود مسافر باشد.

هموطنان مقیم خارج از کشور چنانچه ترک اقامت نموده و قصد مراجعه به کشور را داشته باشند می توانند لوازم خانه و اشیا شخصی خود را به شرطی که حداقل مدت یکسال خارج از کشور بوده ، به شرطی که از یک ماه قبل تا 9 ماه بعد از ورود به کشور برسد با رعایت مقررات و معافیت ترخیص نمایند مشروط به اینکه ظرف مدت 5 سال قبل از چنین معافیتی استفاده نکرده باشند.

کارکنان دولت که برای انجام ماموریت یکساله و بیشتر به خارج اعزام می شوند چنانچه قبل از پایان ماموریت و توقف یکساله از خارج احضار شوند مشمول شرط توقف یکساله نخواهند بود . اتومبیل شخصی ، موتور سیکلت و قایق مشمول معافیت این مقررات نمی باشد.

ورود و خروج

ضرورت استفاده از پست در ارسال هدایا و سوغات

ایرانیان مقیم خارج چنانچه قصد ارسال هدیه یا سوغات یا وسایل شخصی به داخل ایران را داشته باشند، از طریق گمرک و بارنامه نمی‌توانند این کار را انجام دهند.این قبیل کالاها قابل ترخیص نمی باشد و باید از طریق پست ارسال و تشریفات ارزیابی آن توسط گمرک امانات پستی صورت می پذیرد.

محدودیت ورود دارو

ورود و خروج دارو فقط در حد مصرف شخصی و کم قابل ترخیص است. بیشتر از آن مشمول اخذ مجوزهای قانونی از قبیل وزارت بهداشت….بعلاوه حقوق ورودی می گردد.

حمل و ورود سیگار

ورود سیگار برای هر نفر مسافر به میزان یک باکس معادل 200 نخ یا 50 عدد سیگار برگ مجاز می باشد. همچنین میزان مجاز تنباکو برای هر مسافر 250 گرم است.

ورود حیوانات و گیاهان

ورود حیوانات و پرندگان اهلی و غیر آنها منوط به ارائه گواهی بهداشت از کشور مبداء و تاییدیه سازمان دامپزشکی است.(قرنطینه حیوانی)

ورود و خروج حیوانات و پرندگان وحشی و غیره منوط به ارائه گواهی از سازمان های مرتبط با کشور مبداء ، گواهی بهداشت و تاییدیه سازمان حفاظت محیط زیست ایران خواهد بود.

ورود و ترخیص گل و نهال و … منوط به اخذ مجوز قرنطینه نباتی خواهد بود.

ورود و خروج تجهیزات الکترونیکی

ورود و خروج و ترخیص اقلام مخابراتی مثل تلفن بی سیم و غیره منوط به اخذ مجوز از وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات خواهد بود. ورود پرنده های کنترلی (از جمله هلی کوپتر وکواد کوپترها و…)مشمول اخذ مجوز قانونی می باشد وهموطنان توصیه می گردد این قبیل اسباب بازی ها را از داخل کشور تهیه گردد.

2 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *