ممنوعات پستی در مراسلات خارجی، تابعی از قوانین گمرکی

قوانین و مقررات پستی در کشورهای مختلف متفاوت است و مطابق با آن لیست ممنوعات پستی در اقصا نقاط دنیا نیز متفاوت است. درک این اختلافات برای پیشگیری از ضررهای احتمالی در مراسلات بسیار ضروری است.

ممنوعات پستی

اگر قصد ارسال بسته ای را از طریق پست داشته باشید، اولین قدم مراجعه به باجه یا هاب پستی است.عملیات پست روال ثابتی دارد که بسیاری از افراد آن را تجربه کرده‌اند. اما این روند گاها با چالش هایی روبه رو است که یکی از این چالش ها ممنوعات پستی است. اقلامی که مطابق با قوانین بین المللی یا داخلی کشورها ارسال آنها از طریق پست ممنوع است.

چرایی مقررات پستی

قوانین و مقررات ممنوعات پستی در جهان برای سلامت و ایمنی فرآیند پست است. لیکن شرکت های پستی علاوه بر این قوانین موظف به رعایت قوانین داخلی کشور نیز هستند. قوانین داخلی پست در کشورها در واقع تابع قوانین گمرک آن کشور است. به عبارت دیگر باید دید که از نگاه سیاست های گمرکی کشور چه اقلامی ممنوعات پستی محسوب می‌شوند.

این تبعیت به این دلیل است که گمرک و پست با یکدیگر در ارتباط بوده و افراد برای عبور اقلام خود از مبادی گمرکی از پست استفاده می‎کنند. لذا ممنوعات گمرکی را می‌توان ممنوعات پستی دانست.

ممنوعات پستی در ایران

مهم ترین اقلام ممنوعه در ایران شامل موارد زیر است:

1. قرار دادن مکاتبات دارای جنبه شخصی، در داخل مرسولات با نرخ مخفف (امانات، بسته های کوچک، مطبوعات، مرسولات نابینایان و …)
2. قرار دادن اشیای قیمتی مانند طلا و نقره و جواهرات، قطعات پول و اوراق بهادار جوف پاکت های غیربیمه پستی.
3. مرسولاتی که ماهیت و یا لفاف بندی آن ها می توانند برای کارکنان پست ایجاد خطر نمایند و یا دیگر مرسولات و تجهیزات پستی را کثیف و ضایع کنند.
4. پست نامه ها به غیر از نامه های بیمه شده (با ارزش اظهار شده) نمی توانند حاوی وجه نقد، اوراق بهادار مانند چک، سفته، چک های مسافرتی، چک های بانکی و تضمینی باشند.
5. نوشته مخصوص نابینایان، نمی تواند حاوی ضمائم یا یادداشت هایی باشد.
6. وسایل قمار که در آن ها برد و باخت مطرح است، نظیر تخته نرد، ورق و …
7. پوست حیوانات حرام گوشت
8. وسایل موسیقی (در صورت کسب مجوز ترخیص بلامانع است)


9. مشروبات الکلی
10. اسلحه
11. مواد رادیواکتیو
12. مواد منفجره
13. مواد مخدر و مواد پسیکوتروپ (روان گردان)
14. مجلات مد و منافی عفت و اخلاق
15. کتب خطی، عتیقه و کتب مرجع
16. حیوانات زنده به استثنای زنبور عسل، زالو، کرم ابریشم، انگل ها و موجودات دافع حیوانات موذی که توسط مؤسسات رسما شناخته شده اند.
17. جوهر خشک یا محلول و رنگ های خشک یا مایعی که در داخل آن ها جوهر باشد.

تفاوت قوانین پستی در کشورها

کشورهای مختلف متناسب با منافع و سیاست های خود می‌توانند به قوانین جهانی پست مواردی را اضافه کنند. در ادامه به برخی از این قوانین در کشورهای مختلف می‌پردازیم.

آلمان


در فهرست اقلام ممنوعه وارداتی (یا ترانزیتی) به کشور آلمان آمده: همه حیوانات زنده، به استثنای زنبورها، زالو، کرم ابریشم، انگل ها و نابود کننده های حشرات گزنده به منظور کنترل آن حشرات و مبادله شده بین موسسات رسما شناخته شده، مگس های خانواده دراسوفیلیدا جهت تحقیقات زیستی پزشکی، مبادله شده بین موسسات رسما شناخته شده.

اتریش


در فهرست اقلام ممنوعه به عنوان واردات یا ترانزیت کشور اتریش قید شده که: پشم و موی خوک، گراز یا گراز وحشی و ضایعات آن ها، موی گورکن و سایر موهای مخصوص ساخت برس، پرداخت نشده. موی اسب و ضایعات آن، پرداخت نشده. روده، سیراب و معده حیوانات (به جز ماهی)، کل و قطعات آن ها، تازه، سرد،منجمد، نمک سود، با آب نمک، خشک شده یا دود داده شده، ممنوع است.

انگلستان


در کشور انگلستان قوانین متفاوتی برای ترانزیت حیوانات وضع شده است. به عنوان مثال ترانزیت تمامی موجودات زنده ممنوع است. همچنان که واردات زنبور عسل را مشروط دانسته و قید کرده: محموله زنبورهای زنده باید فقط حاوی زنبورهای ملکه و زنبورهای کارگر باشد. کولونی ها مجاز نیستند. هر محموله باید یک مجوز ورود، صادره توسط وزارت کشاورزی و یک گواهی سلامت، صادره توسط وزارت کشور مبداء به همراه داشته باشد.

ممنوعات پستی وارداتی به ایران

اما براساس قوانین و مقررات گمرک ایران نیز ارسال برخی اقلام به ایران ممنوع است. لیست کامل ممنوعاتی وارداتی به ایران عبارتند از:

1. لباس دست دوم.
2. سیستم های رادیویی مجهز به انواع باندهای جانبی (Single Upper Lower)، اوسیلاتور (نوسان ساز) با فرکانس ضربه ای، موج پایدار (فرکانس ثابت)، باند هوایی، باند پلیس.
3. سیستم هایی رادیویی مجهز به باند FM دارای فرکانس طیف 76 تا 87 MH2.
4. عدم قبول وجه رایج اعم از اسکناس و سایر اوراق بهادار در مرسولات عادی و سفارشی.
5. مواد مخدر و روانگردان.
6. اقلام غیراخلاقی یا منافی عفت.
7. اقلام جعلی و سرقتی.
8. اقلامی که به لحاظ ماهیت یا بسته بندی، می توانند مأموران یا عامه مردم را در معرض خطر قرار دهند یا موجب آلودن یا خرابی سایر مرسولات شوند.
9. مواد منفجره، قابل اشتعال یا رادیواکتیو و کالای خطرناک.

4 دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *